Wpis do KRD? Sprawdź, co zrobić

Zobowiązania finansowe to nie tylko kredyt w banku lub instytucji pożyczkowej czy niezapłacony rachunek za prąd. To także chociażby zadłużenie na karcie kredytowej lub opóźniona rata za zakupy. Jeśli na podstawie jednego z tych zaniedbań znalazłeś się na liście dłużników KRD, koniecznie podejmij konkretne akcje.

Jak działa BIG?

Aby w pełni zrozumieć zasady działania KRD oraz podobnych miejsc, powinieneś poznać, jak funkcjonuje biuro informacji gospodarczej. Jest to instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i przekazywaniem danych na temat wszystkich rzetelnych oraz nierzetelnych płatników. Oznacza to, że jeśli spóźniłeś się ze spłatą zobowiązania, możesz oczekiwać, że wierzyciel wpisze cię na listę osób zadłużonych.

Wpis do KRD może przynieść pozytywne lub negatywne konsekwencje; wszystko zależy od charakteru informacji. Jeśli w KRD znajdzie się dowód, że nie spłaciłeś zobowiązania w terminie, możesz spodziewać się sporych trudności w otrzymaniu kolejnego kredytu w banku, zakupów na raty, a nawet podpisania umowy o internet.

Dlaczego trafiamy na listę KRD?

Wystarczy opóźnienie w spłacie jedynie 200 zł, aby znaleźć się na liście dłużników jako nierzetelny płatnik. Krajowy Rejestr Długów jako instytucja gospodarcza zajmuje się zadłużeniem ze strony nie tylko konsumentów, ale także gmin, wtórnych wierzycieli i przedsiębiorców. Oznacza to, że każdy z tych podmiotów może zgłosić opóźnienie w spłacie. Dotyczy to więc na przykład niezapłaconych rat pożyczki przez internet, a nawet nieuregulowanego mandatu za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu.
Pamiętaj także, że opóźnienie w spłacie musi wynosić więcej, niż 60 dni, a o wpisie do KRD wierzyciel ma obowiązek poinformować cię poprzez wysłanie stosownego wezwania do zapłaty.

Sposób na likwidację wpisu

Aby usunąć niekorzystny wpis, trzeba po prostu… uregulować należność. To jedyna i najlepsza metoda na walkę z wizerunkiem negatywnego płatnika. Jeśli spłacisz zobowiązanie, wierzyciel ma w obowiązku wnieść o usunięcie niekorzystnej informacji w ciągu 14 dni od momentu likwidacji długu.