Czy warto zostawić biznes dzieciom?

Około 88% właścicieli firm uważa swoją działalność za rodzinną – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego na zlecenie Rzetelnej Firmy. W związku z nadchodzącą pierwszą falą sukcesji w Polsce przedsiębiorcy zastanawiają się nad oddaniem firmy potomkom. Sprawdź wszystkie wady i zalety takiego pomysłu.

Przedłużyć życie firmie

Sentyment do założonego przedsiębiorstwa jest jak najbardziej zrozumiały – to oczywiste, że do prowadzonej firmy żywimy uczucia niemal rodzicielskie. Naturalnym sposobem na przedłużenie egzystencji instytucji byłoby więc oddanie fotela prezesa własnemu synowi czy córce. Z taką strategią zgadza się 76% przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przekazując biznes dziecku możemy przypuszczać, że dobre mienie firmy nie przepadnie wraz ze zmianą właściciela.

Zapewnić dziecku dobry start

Oprócz zapewnienia stałej działalności firmie dajemy szansę samemu dziecku. Trudno zaprzeczyć, że rynek pracy w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Jeśli więc potomek zmaga się ze znalezieniem dobrego zajęcia, przejęcie sterów przedsiębiorstwa po ojcu lub matce może być dobrym pomysłem. Teza ta ma oczywiście sens tylko wtedy, jeśli dziecko posiada odpowiednie kompetencje do prowadzenia działalności. Jak pokazują badania Rzetelnej Firmy, aż 66% ankietowanych jest przekonana o wysokich kwalifikacjach menadżerskich swojego potomstwa.

Co, jeśli dziecko wybierze inną drogę?

Wszystkie plany o sukcesji niestety nie będą miały pokrycia w rzeczywistości, jeśli potomkowie nie zdecydują się na taką działalność. Niewiele młodych osób wykazuje szczególny entuzjazm do przejęcia firmy po rodzicach – zgodnie z badaniami Rzetelnej Firmy jedynie 6,3% potencjalnych przyszłych sukcesorów zgodziłoby się na prowadzenie rodzinnej działalności.

Jeśli dziecko nie chce przejąć sterów firmy, nie warto na siłę przekonywać go do zmiany zdania. Zamiast tego można znaleźć specjalistów, którzy fachowo zajmą się zarządzaniem przedsiębiorstwa, jednocześnie nie pozbawiając założyciela praw do otrzymywania informacji.

Subscribe / Share

Article by pepeta

Authors bio is coming up shortly.