Lista KRD – opinie i najważniejsze fakty o instytucji

logo-krd

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak funkcjonuje lista dłużników i jak można się na niej znaleźć? Jeśli zdarzyło ci się np. nie zapłacić za mandat otrzymany za jazdę autobusem bez biletu lub nie uregulować w terminie rachunków za telefon, całkiem możliwe, że twoje nazwisko już widnieje w rejestrach KRD. Opinie na twój temat w oczach instytucji finansowych staną się wtedy bardzo dla ciebie niekorzystne. Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć o sposobach funkcjonowania list Krajowego Rejestru Długów.

Wgląd do listy dłużników

Krajowy Rejestr Długów to największe w Polsce biuro informacji gospodarczej. BIG jest instytucją zajmującą się gromadzeniem, przechowywaniem i przekazywaniem danych o rzetelnych i nierzetelnych płatnikach. Wszyscy zainteresowani sposobem, w jaki działa lista dłużników, powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na moment „przekazywania” wiadomości gospodarczych przez Krajowy Rejestr Długów. Opinie i wizerunek osób zalegających ze spłatą różnych zobowiązań na pewno już zostały tam odnotowane.

Na szczęście KRD umożliwia ci wgląd do swojej listy dłużników i zapoznanie się ze znajdującymi się tam informacjami. Możesz to zrobić bezpłatnie raz na pół roku.

Sprawdź siebie w KRD

Regularne sprawdzanie danych na własny temat niesie ze sobą szereg korzyści. Jednym z nich jest spokój sumienia, bo doskonale znasz wysokość swoich długów. Dzięki temu możesz systematycznie spłacać zaległości i ostatecznie pochwalić się pustą historią negatywnych informacji. Jeśli zależy ci na częstszym niż raz na pół roku kontrolowaniu swojej historii finansowej, KRD udostępni ci szukane wpisy za opłatą 6,90 zł.

Czyszczenie informacji z KRD – prawda czy fałsz?

W internecie bardzo często możemy znaleźć artykuły reklamujące usługi instytucji, które skutecznie usuną nasze negatywne wpisy w KRD. Pamiętaj jednak, że taka działalność zwyczajnie nie jest możliwa. Istnieje tylko jedna, prawdziwie efektywna metoda na „wyczyszczenie” swojego nazwiska z listy dłużników. Jeśli spłacisz długi, twój wierzyciel ma obowiązek, w ciągu 14 dni, zgłosić do Krajowego Rejestru Długów prośbę o usunięcie informacji o zadłużeniu.