BIK – sprawdź, co banki wiedzą na twój temat

pytanie

Finansowy portret Polaków – tak w skrócie można opisać, czym jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta gromadzi informacje o wszystkich, którzy kiedykolwiek wzięli kredyt lub pożyczkę. Nawet jeśli zdarzyło ci się w przeszłości zaciągnąć mały kredyt na remont mieszkania, ale spłaciłeś całe zobowiązanie w terminie, dane o tym zdarzeniu również zostaną odnotowane w rejestrze. Sprawdź najważniejsze wiadomości o Biurze Informacji Kredytowej.

Co to jest BIK?

Pierwszy pomysł na stworzenie platformy skupiającej dane o nierzetelnych płatnikach powstał w 1997 r. i został zapoczątkowany przez Związek Banków Polskich. Z biegiem czasu instytucja zaczęła się krystalizować; do współpracy weszło coraz więcej banków, wprowadzono system zarządzania online oraz umożliwiono dostęp także parabankom czy firmom oferującym tanie pożyczki.

Model funkcjonowania tego miejsca jest bardzo prosty – za każdym razem, gdy składasz wniosek o kredyt, bank przesyła dane na twój temat do rejestrów BIK-u. Wbrew często panującym opiniom, informacje te nie znikają z momentem spłacenia należności. Wszystko – zarówno negatywne, jak i pozytywne wpisy – zostaje odnotowane w rejestrze BIK.

BIK a BIG

Często możemy też spotkać się ze stwierdzeniem, że Biuro Informacji Kredytowej to taka sama instytucja, jak BIG, czyli biuro informacji gospodarczej. Istnieje jednak kilka różnic pomiędzy tymi instytucjami. Dane do BIK mogą wpisywać wyłącznie banki i SKOK-i. Mamy też tam stosunkowo mało możliwości zdobywania wiadomości na swój temat – jedyne, co będzie dla nas dostępne, to wygenerowany z systemu raport.

W przypadku BIG możliwości jest znacznie więcej. Przede wszystkim warto wiedzieć, że w Polsce istnieją 4 takie instytucje. Dopisywać tam dane na temat rzetelnych i nierzetelnych płatników mogą nie tylko banki, ale każda osoba fizyczna czy przedsiębiorca. Za pomocą danych w BIG można też świadomie budować swoją pozytywną historię płatniczą, która w dużym stopniu (podobnie, jak w przypadku BIK) pomoże nam osiągnąć wymarzoną zdolność kredytową.