Kto może sprawdzić siebie KRD i jak to zrobić?

Double exposure of a businessman adjusting his necktie in front of a big city

Figurowanie w rejestrze KRD może stanowić istotne utrudnienie w wielu przypadkach, a w szczególności w sytuacji, gdy dany konsument bądź przedsiębiorca zamierza podpisać umowę, dokonać zakupu na raty czy zaciągnąć kredyt. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie skutki ma wpis w KRD na ich temat. Sprawdźmy zatem, jak działa Krajowy Rejestr Długów oraz jak można skorzystać z jego bazy.

O KRD

Na początek należy zaznaczyć, iż  Krajowy Rejestr Długów opinie na temat dłużników gromadzi po to, aby inne firmy czy instytucje mogły zweryfikować potencjalnego klienta bądź kontrahenta pod kątem jego rzetelności płatniczej. Z rejestru KRD korzystają przede wszystkim banki przed udzieleniem kredytu czy pożyczki, firmy telekomunikacyjne oraz sklepy oferujące możliwość zakupów ratalnych.

Weryfikowanie kontrahentów w Krajowym Rejestrze Długów cieszy się również dużą popularnością wśród firm, które korzystają z rejestru, aby ułatwić sobie podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych.

 

Jak sprawdzić swoją historię w KRD?

 

Najprostszym sposobem jest założenie konta na stronie internetowej KRD oraz potwierdzenie swojej tożsamości. Posiadanie konta umożliwia sprawdzenie informacji na swój temat raz na pół roku. W ten sposób mamy wgląd w to, jakiego rodzaju informacje o nas figurują w raporcie.

Dla kogo?

System jest przydatny osobom, które chcą na bieżąco monitorować swoją sytuację w rejestrze KRD. W przypadku pojawienia się informacji o długu, mogą one szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki, aby spłacić zobowiązanie i tym samym usunąć negatywny wpis.

Warto również wiedzieć, iż w ten sposób możemy również śledzić, jakie firmy i instytucje sprawdzały nas w rejestrze. Jeśli bowiem nasze dane były weryfikowane przez firmę, z którą nie mamy nic wspólnego, może to oznacza, iż ktoś posłużył się naszymi personaliami i na przykład zamierza zaciągnąć kredyt bądź pożyczkę na nasz rachunek.

Szybka reakcja może więc uchronić nas przed konsekwencjami wyłudzenia naszych danych.