Czemu nie warto obawiać się korzystania z usług windykacyjnych?

Wiele osób, które ma do odzyskania jakiś dług próbuje zrobić to samodzielnie. Dlaczego? Ponieważ obawia się całego procesu korzystania z usług windykacyjnych. Wokół przemysłu windykacyjnego utworzyło się wiele nieprawdziwych mitów. W tym tekście dowiesz się, co jest prawdą na ten temat.

 Mit nr 1. Koszty windykacji są za wysokie

Osoby zajmujące się tą dziedziną mają profesjonalne narzędzia i duże doświadczenie. Wiedzą, co zrobić, by odzyskać pieniądze w jak najszybszym czasie, a przede wszystkim robią wszystko,by dla klienta odzyskać całość zadłużenia. Koszt takiej usługi pokrywa czas, ale też zdobywane przez lata, wiedzę i doświadczenie osób, które się tym zajmują. Samodzielnie odzyskiwanie długów jest o wiele bardziej czasochłonne, może też nie udać się odzyskać wszystkich pieniędzy. W dodatku ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z 2013 roku pozwala na to, aby koszty windykacji były pokrywane z funduszy osoby zadłużonej, a co za tym idzie, można skorzystać z takich usług na koszt osoby, która nie chce zwrócić swych należności.

Mit nr 2. Windykacja polega na agresywnej strategii działania

Wiele osób uważa, że windykatorzy zastraszają, stosują niemoralne metody i dręczą dłużników. Dlatego też niektórzy ludzie nie chcą korzystać z ich pomocy. Oczywiście nie jest to prawdą. Windykatorzy działają zgodnie z prawem oraz przygotowaną strategią. Nie mogą stosować brutalnych metod, ponieważ są to praktyki, za które grozi odpowiedzialność karna.

Mit nr 3. Windykator może „wejść na pensje”

Nie ma takich uprawnień. Firmy windykacyjne w pierwszej kolejności starają się zawrzeć ugodę, polubownie rozwiązać sprawę. Są różne możliwości spłaty długu, między innymi rozłożenie go na raty. Dopiero w przypadku uchylania się od oddania długu sprawa będzie kierowana do sądu i wtedy komornik ma prawo ściągać dług z pensji, czy zastosować inne środki odebrania należnych pieniędzy.