Na czym polega sprzedaż długu

Każdy, kto prowadzi swoją działalność, prędzej czy później trafi na klienta, który nie będzie chciał płacić. W związku z tym każdego na pewno zainteresuje sprzedaż długu. Na szczęście jednak na rynku ogólnie istnieje i działa tego rodzaju pojęcie, które pozwala odzyskać chociaż część pieniędzy, które obejmowały sprzedawany dług. Oczywiście sprzedaż długu nie zawsze jest możliwa, a przede wszystkim nie zawsze opłacalna dla wierzyciela.

Jak sprzedać dług?

Wbrew pozorom sprzedaż długu nie jest bardzo skomplikowana. Ten akt realizuje się za pomocą cesji wierzytelności – przeniesienia długu. Najczęściej ta czynność realizowana jest za pomocą pewnej konkretnej kwoty. Bardzo istotne jest to aby określić wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące sprzedaży długu. Tym co będzie bardzo istotne jeżeli chodzi o sprzedaż długu to jest to kwestia czy cesja jest bezzwrotna czy też nie. Jeśli chodzi o sprzedaż wierzytelności, to istotne jest to, aby wierzytelność istniała w sposób bezsporny.

Sprzedaż wierzytelności – czy się opłaca?

Jednak przy każdej sprzedaży długów powstaje pytanie czy to się opłaca. Sama sprzedaż wierzytelności nie jest trudne i wymaga niewielkiej ilości formalności. Jednak trzeba zastanowić się czy realizacja sprzedaży wierzytelności będzie posunięciem opłacalnym. Wbrew pozorom nie każdy dług skupowany jest chętnie.

Firmy, które się tym zajmują dokładnie analizują dług i skupują tylko i wyłącznie długi, których ściągnięcie jest stosunkowo łatwe. Wynika z tego też, że najczęściej opłaca się sprzedać dług, który według firmy windykacyjnej jest do ściągnięcia, a według nas nie.

Wtenczas też można osiągnąć stosunkowo niezłe ceny, a jednocześnie sam dług prawdopodobnie nie zostanie ściągnięty. Warto więc dokładnie się zastanowić, czy warto dany dług sprzedać czy też nie.