Dlaczego warto rozmawiać z windykacją?

17737-business-man-hand-pv (1)Wiele osób wiedząc, że podejmowane są wobec nich działania windykacyjne, stara się za wszelką cenę uniknąć kontaktu z windykatorami. Czy jest to słuszne podejście? Czy możemy na tym zyskać? Czy warto rozmawiać z windykacją?

Nie unikać!

Już na samym początku należy jednoznacznie podkreślić, że unikanie rozmów z windykacją jest najprostsza drogą do postępowania sądowego, a następnie do wizyty komornika. W ten sposób sami pozbawiamy się możliwości jakiejkolwiek obrony czy nawet ustalenia, z jakiego tytułu dana windykacja jest prowadzona i czy jest w ogóle zasadna.

Dlaczego warto rozmawiać i co może windykator?

Decydując się na podjęcie rozmów z windykacją zyskujemy wiedzę nie tylko na temat naszych zobowiązań (o których często sami nie pamiętamy), ale równocześnie pokazujemy naszą otwartą postawę. W ten sposób możemy zyskać na sympatii windykatora, a tym samym będzie on znacznie bardziej skłonny do ustępstw i rozwiązań, które nie uderzą od razu w nasz domowy budżet. Rozłożenie długu na raty? Odroczenie płatności długu? Umorzenie odsetek? Nieregularne spłaty? Wszystko jest możliwe, jeżeli tylko podejmiemy rozmowy z windykacją i wyrazimy chęci spłaty zaciągniętych przez siebie zobowiązań pieniężnych.

Wykazanie własnych chęci spłaty

Podstawą rozmowy z windykacja powinno być wykazanie chęci spłaty długu. Nawet jeżeli miałyby to być raty po 50,-zł miesięcznie, to i tak warto złożyć taką propozycję windykatorowi. Często szczere wytłumaczenie własnej sytuacji finansowej jest znacznie korzystniejsze niż zgrywanie „kozaka” i twarde nieprzyznawanie się do długu. Warto mieć również na względzie, że w razie ewentualnego procesu sądowego oraz egzekucji komorniczej dojdą dodatkowe koszty postępowań, które będziemy musieli dodatkowo pokryć!

Podsumowując, rozmowa z windykacją może przynieść wiele korzyści, jednak wszystko zależy od konkretnej sytuacji – czasami ustępstwa będą większe, czasami mniejsze.