Ile kosztują usługi firmy windykacyjnej?

money-1207855_960_720Firmy windykacyjne zajmują się ściąganiem należności od dłużników, którzy nie chcąc spłacać swoich długów, unikają kontaktu z wierzycielem, który w efekcie prosi o pomoc windykatora. Wiele firm korzysta z usług windykatorów, dlatego dobrze jest wiedzieć ile kosztuje windykacja.

Ile kosztują usługi windykacyjne?

Niestety konkretnej kwoty nie można tutaj podać, gdyż całkowity koszt uzależniony jest od kilku czynników. Firmy windykacyjne pobierają zazwyczaj prowizję od odzyskanych należności, która waha się w granicach od 3% do 30%. Każdemu może się wydawać, iż jest to dosyć wysoki procent, jednak należy mieć świadomość dosyć dużej skuteczności takich firm. Dzięki dostępowi do nowoczesnej technologii, a także sprawdzonym metodom działania firmy windykacyjne są dużo skuteczniejsze w egzekwowaniu należności, dzięki czemu każda firma może być pewna, iż odzyska swoje pieniądze.

Od czego zależy cena usługi?

Cena usługi zależy przede wszystkim od rodzaju wierzytelności, jej wielkości, a także tego, kiedy upłynął termin jej zapłaty. Zasada zwykle jest taka, iż im kwota długu jest wyższa i mniej czasu upłynęło od terminu zapłaty, tym całkowity koszt usługi jest niższy.

Za co i kiedy tak naprawdę płacimy?

Niektóre firmy windykacyjne pobierają opłatę wstępną, która służy zebraniu jak największej ilości informacji o dłużniku. Warto jednak wiedzieć, że wiele firm rezygnuje z tej opłaty, gdyż uważają, iż klienci powinni płacić jedynie za efekty ich pracy.

Bardzo często występującą opłatą jest opłata za wywiad gospodarczy, którego celem jest zdobycie wiedzy na temat składników majątku dłużnika. W tym celu windykator pobiera ok. 5% wartości długu, co w zupełności wystarcza na przeprowadzenie wywiadu, a także na zapłacenie usług adwokackich.

Wszystkie koszty windykacji rozliczane są najczęściej po zakończeniu działań windykacyjnych. Jeśli jednak obsługa prowadzona jest wieloetapowo, to wynagrodzenie windykatora rozliczane może być cyklicznie.